Αρχική | Σύνδεσμοι | Χάρτης του site | Επικοινωνία | Διαύγεια
 
Ελληνική Αστυνομία Τύπος και Μ.Μ.Ε. Οδηγός του Πολίτη Στατιστικά Στοιχεία Πεσόντες στο καθήκον Αστυνομικοί Αστυνομική Ακαδημία Κοινωνικές δράσεις Περιοδικό "Αστυνομική Ανασκόπηση" Υλικό Αρχείου

Γεώργιος Αγγελάκος Μεγέθυνση κειμένου Σμίκρυνση κειμένου Εκτύπωση Ηλεκτρονική Διεύθυνση

Γεννήθηκε στο Μαυρίκι Αρκαδίας το 1953.
 
Κατατάχθηκε στην Αστυνομία το 1972 και αποφοίτησε από τη Σχολή Αξιωματικών το 1977. 
 
Υπηρέτησε σε νευραλγικές Υπηρεσίες του Σώματος. 
 
Στο βαθμό του Αστυνομικού Διευθυντή διετέλεσε Υποδιευθυντής και Διευθυντής της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ναρκωτικών της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής.
 
Στο βαθμό του Ταξίαρχου και του Υποστράτηγου διετέλεσε Διευθυντής της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής.
 
Την 2-3-2002, με το βαθμό του Υποστράτηγου, τοποθετήθηκε στη θέση του Γενικού Αστυνομικού Διευθυντή Αττικής
 
Από 1-7-2004 έως 4-10-2004, ως Διευθυντής του Ολυμπιακού Κέντρου Ασφάλειας (Ο.Κ.Α.), ήταν επιχειρησιακά υπεύθυνος για την Ασφάλεια των Ολυμπιακών Αγώνων. 
 
Διετέλεσε Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας από τις 5-10-2004 έως τις 28-02-2006.
 
Μετεκπαιδεύτηκε σε σχολές του εσωτερικού και εξωτερικού σε θέματα καταπολέμησης διακίνησης ναρκωτικών και οργανωμένου εγκλήματος.
 
Συμμετείχε σε διεθνείς συναντήσεις σε διάφορες χώρες του εξωτερικού για θέματα δίωξης ναρκωτικών και οργανωμένου εγκλήματος (Η.Π.Α, Μ. Βρετανία, Γαλλία, Ισπανία, Ολλανδία, Γερμανία, Ιταλία, Αυστρία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Κύπρος, Ιράν).